Izložba naziva „Retroevolucija autopercepcije“ otvara se u petak, 03. svibnja, u 19:00 h.
Izložba je to puna inovativnih naprava za bolje razumijevanje sebe i drugih, a zaigranost koju nudi izuzetna interaktivnost istih, posjetitelje će zabavljati cijelu večer!
Inovativnim, interaktivnim objektima, bilo u fizičkom ili virtualnom obliku, Vitar Drinković nudi nova rješenja za spoznavanje čovjeka i njegove okoline. Izbor radova pokriva dosljedno više-tematsko razdoblje od 2012. do 2023. godine i nudi kronologiju razvoja Drinkovićeve novomedijske prakse.
Razlaganjem složenosti različitih društvenih konstrukata, sindroma i procesa, na jednostavne oblike, Drinković ih prezentira iz drugačije perspektive, često putem autopercepcije. Okretanjem „objektiva“ prema sebi, Drinković pojmove produktivnosti i efikasnosti, rada i odmora, nemira i pregorijevanja, nemogućnosti iskrene komunikacije, kapitalizma i balansiranja zdravog života sa konstantnim stvaralaštvom, izvrće na način da oni postanu doista zabrinjavajući – ponekad naizgled smiješni i apsurdni – sa ciljem snažnog osvješćivanja istih. Retroevolucijski, okreće se jednostavnijim oblicima samorazumijevanja i doživljavanja sebe kroz evolucijsku prizmu – društvene konstrukte i osjećaje rastavlja na osnove te ih slaže u nove, materijalne strukture. Izbor radova predstavljen izložbom „Retroevolucija autopercepcije“ u potpunosti je umjetnikov, bez intervencije kustosa, te ga možemo smatrati još jednim Drinkovićevim načinom stvaranja nove platforme za komunikaciju.
(…)
Marina Šafarić
Izložba je otvorena do 12. svibnja.
Vitar Drinković rođen je u Zagrebu 1983. godine, živi i radi u Zagrebu. Obrazovanje je započeo na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje je diplomirao kiparstvo 2008. godine. Za vrijeme studija, 2006. godine, jedan je semestar boravio na Indiana University of Pennsylvania, u SAD-u. Godine 2014. završio je i diplomski studij animacije i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, u sklopu kojeg sudjeluje u razmjeni studenata na London Metropolitan University u Engleskoj.
Među dosadašnje trideset i dvije samostalne izložbe ističu se one u Porte 10 (Rouen, Francuska), Galeriji Umjetnina, (Split), Galeriji 90 60 90 (Zagreb), te na Glavnom kolodvoru i ispred Umjetničkog paviljona u Zagrebu.
Izlagao je na gotovo osamdeset skupnih izložbi u Hrvatskoj, Njemačkoj, Nizozemskoj, Bugarskoj, Austriji, Češkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Francuskoj.
Ostvario je osam skulptura u javnom prostoru, sudjelovao na četrnaest umjetničkih radionica.
Dobitnik je više nagrada, priznanja i stipendija te je 2021. godine bio finalist nagrade Radoslav Putar.
Djeluje na sjecištu tehnologije, znanosti i umjetnosti kroz stvaranje interaktivnih naprava, izuma i instalacija koje često služe kao posrednici u komunikaciji između ljudi. Namjera mu je istražiti i stvoriti novi kontekst, „uvjete”, za drugačiju osjetilnu i misaonu spoznaju svakodnevice.